BROWAR.INFO to nowy portal tematyczny firmy ULTRAPAK adresowany do producentów piwa, wody mineralnej, soft drinków oraz wyrobów spirytusowych i winiarskich. Niezależnie od skali projektu, receptury napoju, czy rodzaju opakowania, pomożemy Ci w doborze techniki rozlewu, kontroli, rodzaju dekoracji i sposobu konfekcjonowania..
Obecnie konsumpcja produktów spożywczych, napojów oraz towarów alkoholowych ciągnie rośnie, co ma bezpośrednie przełożenie na gwałtowny rozwój branży piwowarskiej. Powstają liczne rozwiązania technologiczne w celu ulepszonego ich wytwarzania. Duże browary składają się z magazynów surowców i materiałów, warzelni, instalacji do fermentacji piwa, stacji mycia Cleaning-in-Place, miejsca do leżakowania, filtrów do klarowania, magazynów, w których gotowe piwo jest przechowywane oraz maszyn rozlewniczych (do butelek, beczek typu keg czy puszek). Klienci jednakże nie szukają tylko piw widzianych w reklamach telewizyjnych, lecz również takich, które mogą pochwalić się niepowtarzalnym aromatem i smakiem. Innymi słowy – chcą się nim delektować przez dłuższy czas.
Ultrapak wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i w jego ofercie znaleźć można profesjonalne browary i mikrobrowary. Te drugie doskonale sprawdzą się w mniejszych biznesach gastronomicznych, przykładowo w restauracjach albo pubach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracowały w laboratoriach większych browarów.
Mikrobrowary wyposażone są w:
– konstrukcję ze stali wysokiej jakości
– funkcję wytwarzania piwa metodą zacierania infuzyjnego bądź dekokcji
– opcję warzenia metodą górnej lub dolnej fermentacji
– innowacyjną formę fermentacji i leżakowania: w tankach zamkniętych (ciśnieniowych albo stożkowo – cylindrycznych), w kadziach fermentacji otwartej bądź w „lagerach” (specjalnych zbiornikach do leżakowania)
– możliwość produkcji piwa: jasnego, ciemnego, pół – ciemnego, pszenicznego (typu stout, pale, ale) i innych.
Grupa CFT jest popularnym i godnym zaufania producentem maszyn przeznaczonych dla przemysłu piwowarskiego. Mikrobrowary oraz browary mogą mieć wielkość od 10 do 250 hl. Ich wyposażenie może składać się, m.in. z warzelni, stacji CIP, systemu odbioru surowca, śrutowania i przygotowania słodu, propagatora matki drożdżowej, zbiorników do fermentacji, systemu do leżakowania, układu dozowania chmielu, napełniarki, zbiorników wody, jednostki mieszania wody, systemu pakująco – paletyzującego oraz dostaw mediów i komponentów. Sam proces otrzymywania piwa składa się z procesów gorących (wytwarzania tzw. brzeczki – warzenie) oraz zimnych (piwo fermentuje i leżakuje).
Warzenie odbywa się w browarze w następujących jego częściach: kadzi zaciernej, kadzi filtracyjnej oraz whirpool’u.
Kadź zacierna to zbiornik, w którym znajduje się duplikator. Dzięki niemu transportowana jest para.
Kadź filtracyjna jest wyposażona w sita do filtracji podczas przygotowywania warki, zacieru i jego filtrowania, odseparowania części brzeczki. Inaczej mówiąc – to odizolowany zbiornik, nieposiadający ogrzewania.
Whirpool to zbiornik, który posiada styczne dysze. Służy do oddzielenia osadu od brzeczki. Jeżeli zbiornik jest mniejszy: funkcja jest zainstalowana w funkcji browaru. Z kolei proces zimny jest procesem ciągłym, odbywającym się w zbiornikach stożkowo – cylindrycznych, otwartych kadziach podczas kluczowej fermentacji albo leżakowania. Piwo może być wyprodukowane z ekstraktu słodowego bądź koncentratu brzeczki. W pierwszym przypadku ekstrakt otrzymuje się ze sproszkowanej i gotowanej później w wodzie pitnej brzeczki. Jej wysoka gęstość jest uzyskiwana dzięki nowej technologii parownikom. Temperatura wrzenia osiąga 45oC, więc cukier słodowy i karmelizacja nie zostają zniszczone. Nie stosuje się tutaj żadnych dodatkowych substancji chemicznych, np. konserwantów, stabilizatorów czy sztucznych enzymów. Ekstrakt słodowy ma konsystencję „miodu”, łatwo go transportować i przechowywać. Termin przydatności wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Koncentrat brzeczki jest wytwarzany z brzeczki piwnej, która jest półproduktem sacharynowym. Powstaje on na pierwszym etapie procesu produkcji piwa. W swoim składzie posiada zarówno ekstrakty słodowe, jak i chmielowe. Po warzeniu brzeczka jest zagęszczana w temperaturze 45oC, dzięki czemu zachowane zostają główne składniki ekstraktu.
Ogólnie rzecz ujmując proces wytwarzania brzeczki składa się z następujących po sobie etapów:
– za pomocą energii elektrycznej, która jest dostarczana do silosu słodu, powstaje pył
– następuje jego śrutowanie przy pomocy energii elektrycznej oraz CIP
– do pyłu dostarczana jest ciepła woda, wykorzystuje się CIP i następuje zacieranie brzeczki (a także odprowadzenie ścieków)
– brzeczka jest filtrowana za pomocą wody i CIP. Powstają wysłodziny, ścieki
– do brzeczki dorzucany jest chmiel, dostarczane ciepło oraz wykorzystuje się CIP. Powstają opary brzeczki
– ponownie dostarczona zostaje energia elektryczna, wykorzystuje się CIP. Brzeczka klaruje się i schładza. Powstaje gorący osad